Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pelastusmyönteiset aluevaaliehdokkaat

Pelastustoimelle kaikkien aikojen tärkeimmät vaalit käydään sunnuntaina 23.1.2022. Tällöin valitaan hyvinvointialueille aluevaltuustot. Pelastustoimen palveluihin ja palvelutasoon sekä rahoitukseen vaikuttavat ratkaisut tehdään tulevilla hyvinvointialueilla aluevaltuustoissa. On tärkeää, että valtuustoihin ja työrymiin saadaan pelastustoimea tuntevia edustajia.

Sivulla esillä olevat ehdokkaat ovat lupautuneet toimimaan pelastusmyönteisenä ehdokkaana ja päättäjänä alueellaan.

Pelastusmyönteinen ehdokas on sitoutunut seuraaviin tavoitteisiin:

  • Pelastustoimen rahoitus ja henkilöstöresurssit on turvattava.
  • Hädän hetkellä apua on saatava nopeasti. Paloautot ja ambulanssit on pidettävä lähellä.
  • Osaava henkilöstö tekee turvallisuuden. Pelastusalan ja alueen vetovoimasta on huolehdittava.

Lue lisää aluevaalitavoitteistamme

Nyt on aika turvata alueesi! Tutustu pelastuspalvelut turvaaviin SPALin jäseniin ja aluevaaliehdokkaisiin ja äänestä aluevaaleissa.

Kuvatunnukselliset ehdokkaat ovat SPALin jäseniä, jotka ovat antaneet ehdokastietonsa ja sitoumuksensa toimia pelastusmyönteisenä ehdokkaina.


Minna Andrejeff

Minna Andrejeff

Hätäkeskuspäivystäjä

48

Pohjanmaa
SDP


Janne Aso

Janne Aso

Asemamestari

662

Varsinais-Suomi
Kokoomus


Katso Janne Ason esittelyvideo

Jarmo Haapaniemi

Jarmo Haapaniemi

Kunnallisneuvos, asemamestari

116

Pohjois-Pohjanmaa
SDP


Juha Halme

Juha Halme

Ensihoitaja

186

Päijät-Häme
SDP

Katso Juha Halmeen esittelyvideo

Petteri Heikkilä

Petteri Heikkilä

Paloesimies

320

Päijät-Häme
Perussuomalaiset


Jukka Heinonen

Jukka Heinonen

Palomies-sairaankuljettaja (eläk.)

430

Satakunta
Vasemmistoliitto


Markus Helenius

Markus Helenius

Palomies-sairaankuljettaja

359

Varsinais-Suomi
SDP


Mikko Hiltunen

Mikko Hiltunen

Ensihoitaja

90

Pohjois-Savo
SDP


Petri Huru

Petri Huru

Ylipalomies, kansanedustaja

353

Satakunta
Perussuomalaiset


Mika Huuskola

Mika Huuskola

Aluepalomestari

386

Keski-Suomi
Keskusta


Mikko Ilmonen

Mikko Ilmonen

Palopäällikkö (eläk.)

180

Vantaa ja Kerava
Kokoomus


Tea Jaakkola

Tea Jaakkola

Sairaanhoitaja, yrittäjä

252

Kanta-Häme
Perussuomalaiset


Pasi Jokinen

Pasi Jokinen

Paloesimies

469

Varsinais-Suomi
Perussuomalaiset


Kirsi Kaivonen

Kirsi Kaivonen

Ensihoitaja, sairaanhoitaja (AMK)

647

Pirkanmaa
SDP


Sami Keskinen

Sami Keskinen

Palomies, rakennusmestari AMK

20

Etelä-Pohjanmaa
Kokoomus

Katso Sami Keskisen esittelyvideo

Marianne Keränen

Marianne Keränen

Ensihoitaja

376

Kymenlaakso
Keskusta


Juha Koski

Juha Koski

Palomestari

259

Etelä-Pohjanmaa
SDP


Toni Kuoppamäki

Toni Kuoppamäki

Palomestari

382

Kymenlaakso
Keskusta


Jarkko Lahtinen

Jarkko Lahtinen

Palomies, ensihoitaja

339

Pirkanmaa
Keskusta

Katso Jarkko Lahtisen esittelyvideo

Arttu Lankinen

Arttu Lankinen

Paloesimies

68

Länsi-Uusimaa
Perussuomalaiset


Jari Larikka

Jari Larikka

Paloesimies

74

Kymenlaakso
Kokoomus


Janne Luoma-aho

Janne Luoma-aho

Ruiskumestari

495

Keski-Suomi
Perussuomalaiset


Petri Marjamäki

Petri Marjamäki

Ruiskumestari

429

Päijät-Häme
Kokoomus

Katso Petri Marjamäen esittelyvideo

Kim Nikula

Kim Nikula

Järjestön johtaja

264

Pohjois-Pohjanmaa
Kokoomus


Jari Pellinen

Jari Pellinen

Ylipalomies, ensihoitaja

376

Vantaa ja Kerava
Liike Nyt

Katso Jari Pellisen esittelyvideo

Ville Remes

Ville Remes

Paloesimies, sairaanhoitaja

50

Etelä-Savo
Kokoomus (sit.)


Jari Ruokolainen

Jari Ruokolainen

Palomies-ensihoitaja

470

Pohjois-Karjala
SDP


Mikko Räsänen

Mikko Räsänen

Palomies

61

Kanta-Häme
SDP


Satu Segersven

Satu Segersven

Ensihoitaja, sairaanhoitaja AMK

379

Päijät-Häme
Perussuomalaiset


Jarmo Soljasalo

Jarmo Soljasalo

Sairaanhoitaja

58

Etelä-Savo
Kokoomus



Myös seuraavat henkilöt ovat sitoutuneet pelastusmyönteisiksi ehdokkaiksi SPALin nettisivuilla:

  • Päivi Alanne-Kunnari, aluejohtaja, valtuutettu, Keskusta, Lappi, 338
  • Balint Berki, vanhempi vartija, sammutusmies, Perussuomalaiset, Etelä-Pohjanmaa, 344
  • Tapani Ervasti, ensihoitaja, Keskusta, Pohjois-Pohjanmaa, 12
  • Paula Eskelinen, eläkeläinen, ympäristölautakunnan jäsen, Vasemmistoliitto, Keski-Uusimaa, 475
  • Manu Friman, sähköteknikko, eläkeläinen, Vasemmistoliitto, Lappi, 93
  • Marko Haakana, sairaanhoitaja (YAMK), Vasemmistoliitto, Pohjois-Savo, 11
  • Toni Hongisto, työtön, Vasemmistoliitto, Varsinais-Suomi, 32
  • Ira Hietanen-Tanskanen, lakimies, Kokoomus, Länsi-Uusimaa, 137
  • Juha Hiltunen, sairaanhoitaja (YAMK), Vasemmistoliitto, Kanta-Häme, 184
  • Marjaana Huhtinen, sosionomi AMK, sosiaaliohjaaja, Keskusta, Etelä-Savo, 187
  • Anne Huotari, palvelusuunnittelija, sosionomi YAMK, Vasemmistoliitto, Pohjois-Pohjanmaa, 320
  • Teemu Jumpponen, palomestari, Kokoomus, Satakunta, 164
  • Heidi Järvinen, koulutettu kokemusasiantuntija, Vasemmistoliitto, Keski-Uusimaa, 483
  • Johanna Jokinen, sosionomi (AMK), turvallisuudesta vastaava erikoissuunnittelija, Vasemmistoliitto, Keski-Uusimaa, 482
  • Joonas Jormalainen, yhteiskuntatieteen ylioppilas, Vasemmistoliitto, Varsinais-Suomi, 35
  • Kati Kaihlaranta, kirjanpitäjä, palkanlaskija, Vasemmistoliitto, Länsi-Uusimaa, 478
  • Henri Karttunen, ensihoitaja (AMK), pelastajaoppilas, Liike Nyt, Vantaa ja Kerava, 363
  • Jouni Kaunisto, myyntipäällikkö, Perussuomalaiset, Varsinais-Suomi, 476
  • Anne Kaarina Keronen, kouluttaja, yhteiskuntatieteiden maisteri, Vasemmistoliitto, Pohjois-Karjala, 234
  • Piia Kilpeläinen-Tuoma, perusopetuksen ja lukion rehtori, Vasemmistoliitto, Lappi, 115
  • Sani Kontogeorgas, ratsastuksenopettaja, perhehoitaja, Vasemmistoliitto, Lappi, 120
  • Maarit Korhonen, merkantti, mainoshoitaja, Vasemmistoliitto, Keski-Uusimaa, 488
  • Maija Kuivalainen, opiskelija, yrittäjä, Vasemmistoliitto, Pohjois-Karjala, 238
  • Leo Laakkonen, eläkeläinen, peltiseppäyrittäjä, Vasemmistoliitto, Pohjois-Karjala, 240
  • Tanja Laakkonen, lähihoitaja, vartija, Perussuomalaiset, Pohjois-Pohjanmaa, 576
  • Juhani Lehto, professori emeritus, Vasemmistoliitto, Kanta-Häme, 204
  • Sirpa Leinonen, metsätalousinsinööri AMK, Keskusta, Pohjois-Pohjanmaa, 45
  • Aki Leppänen, lähihoitaja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto, Pirkanmaa, 48
  • Johanna Linna, työterveyshoitaja, Vasemmistoliitto, Keski-Uusimaa, 496
  • Kalevi Lämsä, osastonhoitaja, eläkeläinen, Keskusta, Pohjois-Pohjanmaa, 51
  • Markku Maasilta, näyttelijä, FIA, Vasemmistoliitto, Pohjois-Karjala, 245
  • Mika Malin, tekninen assistentti, Vasemmistoliitto, Vantaan ja Kerava, 284
  • Jasna Mieskoski, jalkautuva nuoriso-ohjaaja, Vasemmistoliitto, Länsi-Uusimaa, 494
  • Mikael Miikkola, maakuntavaltuutettu, komentajakapteeni, Perussuomalaiset, Varsinais-Suomi, 502
  • Risto Mykkänen, kehitysvammaisten ohjaaja, Vasemmistoliitto, Etelä-Savo, 626
  • Markus Myllyniemi, yrittäjä, taloustieteen opiskelija, Vihreät, Länsi-Uusimaa, 415
  • Josefina Nissilä, turvallisuuskouluttaja, ensihoitaja (AMK), SDP, Etelä-Karjala, 174
  • Kirsi Nousiainen, kirjanpitäjä, Vasemmistoliitto, Etelä-Savo, 264
  • Niina Pahtela, lähihoitaja, varapääluottamusmies, Vasemmistoliitto, Vantaa ja Kerava, 287
  • Harri Palomäki, ensihoitaja, ensihoidon kouluttaja, Vasemmistoliitto, Varsinais-Suomi, 80
  • Jyri-Petteri Paloposki, yrittäjä, Vihreät, Varsinais-Suomi, 183
  • Mauri Peltokangas, kansanedustaja, Perussuomalaiset, Keski-Pohjanmaa, 114
  • Marjut Pollari, myyjä, Vasemmistoliitto, Keski-Suomi, 149
  • Timo Rautanen, linja-autonkuljettaja, työkyvyttömyyseläkeläinen, Vasemmistoliitto, Pirkanmaa, 76
  • Jani Salstela, yhdistelmäajoneuvon kuljettaja, SDP, Pohjois-Karjala, 474
  • Olli Savela, yliaktuaari, kaupunginvaltuutettu, Vasemmistoliitto, Keski-Uusimaa, 504
  • Heli Soininen, filosofian maisteri, Vasemmistoliitto, Itä-Uudenmaa, 366
  • Susanna Suokko, ensihoitaja (AMK), Kokoomus, Etelä-Pohjanmaa, 62
  • Jarmo Tanninen, ensihoitaja, SDP (sit.), Pohjois-Karjala, 477
  • Arja Tauria-Huttunen, nuorisotyönohjaaja, Vasemmistoliitto, Kymenlaakso, 217
  • Mikko Tsutsunen, työpäällikkö, rakennusmestari, Perussuomalaiset, Länsi-Suomi, 110
  • Tommi Ulmanen, ensihoidon kenttäjohtaja, Kokoomus, Etelä-Karjala, 134
  • Kaisa Varonen, humanististen tieteiden kandidaatti, Vasemmistoliitto, Kymenlaakso, 221
  • Marjukka Ylitolonen, diplomi-insinööri, järjestelmäasiantuntija, Vihreät, Keski-Uusimaa, 304
  • Katja Ylisiurua, valmennus- ja markkinointijohtaja, Vasemmistoliitto, Länsi-Uusimaa, 526

Edellä mainittujen ehdokkaiden lisäksi Suomen pelastusalan ammattilaiset SPAL, Suomen sopimuspalokuntien liitto SSPL, Pelastustieto ja Palokuntalainen ovat yhdessä keränneet ”alan ehdokkaiden” nimiä. Ehdokkaat ovat pelastusalan ammattilainen virassa tai eläkkeellä, sopimuspalokuntalainen, kiinteässä yhteydessä pelastusalaan oleva henkilö (järjestö, lautakunta, johtokunta, työryhmä edustus) tai muutoin tunnetusti alan puolesta toimiva henkilö.

Nimiä keränneet yhteisöt ja julkaisut eivät vastaa mahdollisista virheistä. Mahdolliset virheet korjataan verkkosivuille.

Etelä-Karjalan hyvinvointialue
Tero Forsman, SDP, Lappeenranta142
Sami Kiiveri, Kesk, Lappeenranta230
Jari Nalli, Ps, Lappeenranta353
Josefina Nissilä, SDP, Rautjärvi174
Petri Putkinen, Kok, Parikkala119
Ulla Ylönen, SDP, Lappeenranta208
Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue
Tuomas Berg, SDP, Lapua 237
Balint Berki, Ps, Ilmajoki344
Sami Keskinen, Kok, Kurikka 20
Olli Kiukkonen, Ps, Kauhajoki 363
Mikko Korpela, Kesk, Kauhajoki183
Sami Korpilahti, Vas, Kurikka93
Juha Koski, SDP (sit.), Ilmajoki259
Antti Kurvinen, Kesk, Kauhava189
Matias Peltonen, SDP, Kauhava 279
Jaakko Pukkinen, Kok, Isokyrö46
Kimmo Rantanen, KD, Seinäjoki147
Terence Sam, Vihr, Seinäjoki330
Etelä-Savon hyvinvointialue
Toni Pikkusilta, Kok, Sulkava41
Ville Remes, Kok, Pieksämäki50
Erno Sirviö, Kok, Mikkeli56
Jarmo Soljasalo, Kok, Mikkeli 58
Itä-Uudenmaan hyvinvointialue
Kjell Grönqvist, SDP, Sipoo228
Taneli Matti Kortelainen, Vihr (sit.), Porvoo16
Timo Kouki, Kok, Porvoo301
Hans-Peter Lindgren, RKP, Sipoo157
Ilkka Taivassalo, Kok, Porvoo329
Janne Turunen, SDP (sit.), Porvoo272
Kainuun hyvinvointialue
Vesa Heikkinen, Kesk, Suomussalmi303
Samppa Homanen, Kok, Paltamo159
Sami Juntunen, Kok, Suomussalmi161
Markku Oikarinen, SDP, Kajaani248
Kalevi Valtanen, Kok, Sotkamo220
Kanta-Hämeen hyvinvointialue
Markku Lemola, Kok, Janakkala 443
Silja Nurmi, SDP, Riihimäki49
Mikko Räsänen, SDP, Riihimäki61
Jarno Tila, SDP, Hämeenlinna68
Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue
Olavi Haasionmäki, Kesk, Kannus184
Reino Herlevi, Kesk, Kokkola186
Jani Hohenthal, Kesk (sit.), Kokkola190
Matti Kalliokoski, Ps, Kälviä88
Jukka Kangasvieri, Kesk, Kokkola201
Harri Pulkkinen, SDP, Veteli331
Juha-Matti Puronaho, Kok, Ullava59
Timo Sillanpää, Ps, Kokkola128
Seppo Ukskoski, SDP, Kokkola345
Keski-Suomen hyvinvointialue
Sari Hovila, Kesk, Joutsa385
Mika Huuskola, Kesk, Keuruu386
Juha Hyötyläinen, SDP, Äänekoski184
Maria Kiviaho, Kd, Jyväskylä325
Marko Kolula, Ps, Jyväskylä 478
Päivi Korpivaara, Vihr, Jyväskylä24
Markku Kytömäki, SDP, Jyväskylä202
Tommi Leppänen, Ps, Laukaa 491
Aki Lemmetyinen, SDP, Jämsä207
Janne Luoma-Aho, Ps, Jyväskylä495
Kari Parviainen, SDP, Toivakka227
Jorma Poti, SDP; Jämsä233
Jarkko Viitasalo, Kok, Multia625
Johanna Vikki, Kok, Lievestuore626
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
Marko Hasari, Kok, Tuusula236
Kyösti Lehtonen, SDP, Tuusula34
Timo Leino, SDP, Mäntsälä35
Tommi Luhtaniemi, Kok, Mäntsälä210
Kenneth Morelius, Liike Nyt, Nurmijärvi 393
Eemi Vaherlehto, Kok, Tuusula252
Simo Weckstén, Kok, Tuusula 253
Kymenlaakson hyvinvointialue
Lauri Alanen, Kesk, Kouvola364
Tero Flink, Ps, Kotka117
Marianne Keränen, Kesk, Kouvola376
Toni Kuoppamäki, Kesk, Kouvola382
Jari Larikka, Kok, Kouvola74
Markku Leinonen, SDP, Kouvola252
Sami Lehtimäki, Liike Nyt, Kotka 305
Tatu Lääveri, Ps, Kouvola 143
Markku Pakkanen, Kesk, Kouvola392
Vesa Parkko, Kok, Kotka89
Heikki J. Oksanen, SDP (sit.), Kotka264
Kari Vanhala, Ps, Kotka174
Paula Werning, SDP, Kouvola293
Lapin hyvinvointialue
Kirsti Heikkala, Kesk, Posio346
Aki Jauhojärvi, Vas, Muonio111
Jani Kalasniemi, SDP, Kemi179
Pirjo Laitila, SDP (sit.), Kemi187
Tero Luoma-aho, Kesk, Pelkosenniemi377
Matti Tervonen, Ps, Salla79
Arto Torvinen, Ps, Kemijärvi81
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue
Anders Blomberg, RKP, Espoo607
Ari-Pekka Hokkanen, Kok, Espoo138
Johan Holmberg, RKP, Siuntio630
Tapio Karjalainen, Kok, Vihti150
Arttu Lankinen, Ps, Kirkkonummi68
Krister Lindström, SDP, Raasepori304
Marjo Matikka, Liike Nyt, Espoo234
Veronica Rehn-Kivi, RKP, Kauniainen658
Roger Roos, RKP, Raasepori660
Jens Tegengren, RKP, Kauniainen679
Jenni Viherkanto, SDP, Vihti338
Roger Weintraub, Kok, Lohja216
Pirkanmaan hyvinvointialue
Henri Backman, Vihr, Tampere110
Esa Järvenpää, SDP, Hämeenkyrö641
Kirsi Kaivonen, SDP, Tampere647
Marko Kivi, Kok, Ruovesi256
Jarkko Lahtinen, Kesk, Lempäälä339
Erik Lydén, Vihr, Tampere155
Janne Mäkinen, Ps, Hämeenkyrö538
Aarre Nord, SDP, Akaa681
Aliina Poteri, Kesk, Tampere366
Janne Saari, SDP, Urjala697
Pohjanmaan hyvinvointialue
Minna Andrejeff, SDP, Laihia48
Bernhard Bredbacka, SDP, Luoto55
Ann-Louise Holmblad, SDP, Vöyri67
Tuomas Keränen, Kd, Luoto146
Kari Koskela, SDP, Pietarsaari83
Tobias Simon, Vihr, Vaasa344
Karl-Gustav Svedjebäck, RKP, Närpiö317
Jussi Säilä, Kok, Laihia236
Pohjois-Karjalan hyvinvointialue
Eero Bogdanof, Ps, Joensuu85
Jari Ruokolainen, SDP, Nurmes470
Jarmo Tanninen, SDP (sit.), Joensuu477
Ari Tielinen, SDP, Joensuu479
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue
Jarmo Haapaniemi, SDP, Kempele116
Kim Nikula, Kok, Oulu264
Markus Jaatinen, Kesk, Ylivieska28
Pohjois-Savon hyvinvointialue
Jussi Herranen, SDP, Rautalampi89
Mikko Hiltunen, SDP, Lapinlahti90
Laura Huotarinen, SDP, Kuopio93
Petteri Häyrinen, SDP (sit.), Varkaus97
Tiina Kaartinen, SDP, Kuopio101
Esa Kokki, SDP, Kuopio105
Marko Kyyriäinen, SDP, Iisalmi111
Jari Marttila, SDP, Iisalmi117
Jaakko Mäkelä, Kesk, Kuopio511
Joona Pellikka, Ps, Siilinjärvi305
Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Jan Ahonen, Kok, Lahti397
Jarkko Granlund, Ps, Lahti313
Juha Halme, SDP, Lahti186
Miina Harmaala, Kesk, Lahti119
Petteri Heikkilä, Ps, Orimattila320
Jesse Hilden, Ps, Sysmä323
Reijo Houni, Kesk, Iitti122
Mika Järvinen, Kok, Sysmä411
Vesa Järvinen, Kok, Hartola412
Riku Korpela, Kesk, Hollola134
Isto Kujala, Kok, Lahti420
Petri Marjamäki, Kok, Orimattila429
Jarkko Niemi, SDP, Hollola231
Harri Pikkarainen, Vas, Lahti291
Petri Puttonen, Ps, Hollola361
Juha Rautava, Ps, Asikkala365
Antti Räsänen, Kok, Padasjoki456
Merja Simola, Kok, Sysmä460
Raila Viljamaa, SDP, Kärkölä262
Satakunnan hyvinvointialue
Sakari Aalto, Vihr, Ulvila4
Jarno Ahosmäki, Ps, Nakkila336
Jukka Heinonen, Vas, Pori430
Rauli Helin, Ps, Eura349
Soile Holmström, Kesk, Eurajoki66
Petri Huru, Ps, Pori353
Satu Joensuu, SDP, Pori249
Teemu Jumpponen, Kok, Eura164
Tero Järvelä, Ps, Ulvila360
Marko Karonen, Ps, Säkylä361
Jyrki Koivumäki, Kok, Karvia171
 Lauri Kreula, Kesk, Eura89
 Arimo Leino, Kesk, Rauma92
Jari Lepistö, Kesk, Karvia93
Marko Lähdekorpi, Kesk, Karvia95
Mika Männistö, Kesk, Säkylä99
Arto Perttula, Ps, Kokemäki387
Taisto Salo, SDP, Siikainen290
Eeva-Liisa Tuominen, Kesk, Kokemäki130
Jukka Uusitalo, Kesk, Kankaanpää132
Maaret Vainio, SDP, Eura308
Jarkko Viljanen, SDP, Ulvila315
Vantaa-Keravan hyvinvointialue
Yrjö Jalava, Vihr, Kerava25
Erkki Kauranen, Kok, Kerava231
Timo Lehtovirta, Kesk, Vantaa328
Sami Paakkinen, Kok, Vantaa213
Jari Pellinen, Liike Nyt, Vantaa 376
Riku Romppainen, Vihr, Vantaa52
Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Kaarlo Alanko, SDP, Salo344
Janne Aso, Kok, Raisio662
Markus Helenius, SDP, Naantali359
Virpi Hurula, Kesk, Rusko236
Pasi Jokinen, Ps, Lieto469
Jouni Kaunisto, Ps, Turku476
Sirpa Koskinen, SDP, Kustavi371
Rami Käkönen, Vihr, Masku156
Sanna Laine, Kok, Aura697
Mika Laitinen, Ps, Salo492
Max Lundström, Vas, Sauvo67
Antti Mattila, Kesk, Rusko272
Irina Ojala-Sirro, Kesk, Somero278
Harri Palomäki, Vas, Naantali80
Tanja Raisto-Elo, Kesk, Laitila288
Pekka Räty, Ps, Turku522
Marko Viljanen, Kesk, Paimio 309
Veli-Matti Virtanen, Kesk, Uusikaupunki310